Standardy Ochrony Małoletnich

obowiązujące specjalistów Poradni JEstem

Każde dziecko posiada niezbywalne prawa, w tym prawo do szacunku i ochrony godności. Dzieci należy traktować z troską i pełnym poszanowaniem ich dobra. Priorytetem w Poradni JEstem jest stworzenie harmonijnych, bezpiecznych warunków rozwoju – wolnych od wszelkich form przemocy, zaniedbania i krzywdy. Każde działanie specjalistów z Poradni JEstem podporządkowane jest nadrzędnemu dobru i bezpieczeństwu dzieci. Specjaliści wspierający poprzez platformę są zobowiązani do przestrzegania poniższych zasad.

Słownik:

  1. Poradnia JEstem – strona internetowa www.poradniajestem.pl, która służy jedynie do przedstawienia kwalifikacji i kompetencji specjalistów oraz do kontaktu z Klientami. Na stronie internetowej prezentowane są informacje o usługach dwóch niezależnych specjalistów. Każdy z nich prowadzi swoją działalność autonomicznie i nie jest związany z drugim specjalistą żadnym stosunkiem prawnym, umową współpracy ani partnerstwem. Każdy ze specjalistów odpowiada samodzielnie za świadczone przez siebie wsparcie i podejmowane działania w swoim obszarze działalności.

  2. Specjalista, Specjalista Poradni JEstem – osoba oferująca swoje wsparcie na platformie Poradni JEstem.

  3. Klient Poradni JEstem - każda osoba korzystająca ze wsparcia Specjalisty. Klientem jest zarówno dorosły, jak i dziecko.

  4. Dziecko - małoletni, od urodzenia do 18 roku życia, które korzysta z oferty specjalisty Poradni JEstem.

  5. Dane osobowe dziecka - każda informacja umożliwiająca identyfikację dziecka.

  6. Rodzic/opiekun prawny - osoba uprawniona do reprezentacji dziecka na podstawie przepisów ogólnych, w szczególności jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba uprawniona do reprezentacji dziecka na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu, w tym rodzic zastępczy.

  7. Kontakt bezpośredni z dzieckiem - działania prowadzone w ramach działalności Poradni JEstem, kierowane bezpośrednio do dziecka. Kontaktem bezpośrednim są pomoc bezpośrednia dziecku, edukacja, komunikacja poprzez komunikatory. Kontakt może odbywać się stacjonarnie lub on-line.

  8. Osoba trzecia - osoba nie będąca specjalistą Poradni JEstem ani rodzicem/opiekunem prawnym dziecka.

  9. Krzywdzenie - każde zamierzone lub niezamierzone działanie albo zaniechanie ze strony opiekuna dziecka, specjalisty lub osoby trzeciej, które ujemnie wpływa na rozwój fizyczny lub psychiczny dziecka.

  10. Zaniedbanie należy przez to rozumieć wszelkie formy krzywdzenia dziecka, które nie wypełniają znamion przestępstwa.

  11. Zgoda rodzica - pisemne oświadczenie woli złożone przynajmniej przez jednego z rodziców dziecka korzystającego z pełni władzy rodzicielskiej.

  12. Standardy - zasady ochrony dzieci przed krzywdzeniem obowiązująca w Poradni JEstem

Standardy określają ramowe zasady i wytyczne, które mają na celu:

  1. uwrażliwienie wszystkich specjalistów Poradni JEstem na wagę podejmowania działań zmierzających do ochrony dzieci przed krzywdzeniem;

  2. podejmowanie adekwatnej interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dzieci i/lub bezpośredniego zagrożenia ich zdrowia i życia;

  3. znajomość i praktyczne stosowanie standardów jest moralnym i zawodowym obowiązkiem wszystkich specjalistów Poradni JEstem.

Niedopuszczalne są następujące zachowania specjalistów Poradni JEstem wobec dzieci:

  1. wszelkie zachowania, które zawstydzają, upokarzają, deprecjonują lub poniżają dzieci, lub mają znamiona innych form przemocy psychicznej, fizycznej lub wykorzystywania seksualnego;

  2. niestosowny kontakt z dzieckiem, naruszający godność dziecka;

  3. dopuszczalny kontakt fizyczny powinien być w naturalny sposób związany z zabawą, pomocą dziecku w czynnościach higienicznych, koniecznością zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, potrzebą uspokojenia dziecka;

  4. zachęcanie dziecka do zażywania alkoholu lub wszelkich środków psychoaktywnych;

  5. akceptowanie bądź uczestniczenie w nielegalnych czynnościach, w które angażowane jest dziecko;

  6. nawiązywanie relacji o charakterze seksualnym z dziećmi;

  7. zachowywanie się w sposób seksualnie prowokacyjny;

  8. utrzymywanie kontaktów prywatnych z dzieckiem poza świadczonym zakresem pomocy;

Zasady ochrony wizerunku dziecka

  1. Uznając prawo dziecka do poszanowania jego dóbr osobistych, specjalista zapewnia ochronę wizerunku dziecka.

  2. Wizerunek dziecka nie może być użyty w formie lub publikacji obraźliwej dla dziecka lub naruszać w inny sposób dóbr osobistych dziecka.

  3. Specjaliście nie wolno umożliwiać osobom trzecim utrwalania wizerunku dziecka, w szczególności jego fotografowania lub filmowania, bez pisemnej zgody rodzica dziecka.

Zasady udzielania pomocy

  1. Specjaliści Poradni JEstem świadczą pomoc wsparciową, terapeutyczną, edukacyjną. Pomoc ta ma formę bezpośredniej pomocy indywidualnej lub grupowej (m.in. konsultacje, terapia, diagnoza, warsztaty, grupy wsparcia). Specjaliści udzielają pomocy dzieciom i ich rodzinom w ramach oferowanych działań, pomoc ta jest odpłatna.

  2. Specjaliści wyjaśniają dzieciom, co się będzie działo podczas ich wizyt. W trakcie kontaktu z dziećmi, zwracają się do dzieci z szacunkiem, używają prostego języka, dostosowanego do możliwości dziecka.

  3. Ponadto specjaliści Poradni JEstem:

    • równo traktują wszystkie dzieci bez względu na ich pochodzenie, wygląd, przekonania;

    • odnoszą się z szacunkiem do ewentualnej inności dziecka, jego innych przekonań, innych doświadczeń, innej perspektywy wynikającej z bycia dzieckiem;

    • wysłuchują dziecko z uwagą i traktują jego wypowiedzi i przedstawioną wersję zdarzeń z należytą powagą;

    • używają języka pozbawionego ocen, etykiet, dostosowanego do poziomu rozwoju dziecka;

    • tworzą podczas spotkań kulturę otwartości i wzajemnej odpowiedzialności sprzyjającej zgłaszaniu i omawianiu wszelkich zagadnień i problem w dotyczących ochrony dzieci.

4. Rodzice dziecka mają prawo do informacji o zakresie udzielanej dziecku pomocy, zgodnie z ogólnie przyjętą etyką psychologa.

Procedury interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia dziecka

Wszyscy specjaliści Poradni JEstem działają na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem. W swojej pracy kierują się przepisami polskiego prawa. Każda informacja dotycząca podejrzenia krzywdzenia dziecka traktowana jest poważnie i wyjaśniana, bez względu na to czy pochodzi od dziecka/rodzica/profesjonalisty/osoby trzeciej oraz czy dotyczy podejrzenia krzywdzenia ze strony innego dziecka /innego rodzica / innego profesjonalisty / osoby trzeciej.

  1. Postępowania, o których mowa w niniejszym rozdziale toczą się z zachowaniem zasady poufności.

  2. Specjalista, który w związku z wykonywaniem obowiązków uzyskał dostęp do informacji o krzywdzeniu / zaniedbaniu dziecka lub do informacji z tym związanych, jest zobowiązany do zachowania ich w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.

  3. Specjalista zaobserwowane objawy szczegółowo opisuje.

  4. Specjalista niezwłocznie umawia się z rodzicami dziecka na spotkanie, w którym oprócz rodziców uczestniczy drugi specjalista Poradni JEstem lub psycholog lub inny profesjonalista oraz ewentualnie opiekun posiadający wiedzę o dziecku. Spotkanie takie może odbyć się online.

  5. W przypadku odmowy udziału lub nieusprawiedliwionego niestawiennictwa na spotkaniu, specjalista podejmuje jeszcze jedną próbę umówienia spotkania z rodzicami. Jeżeli nie dojdzie do spotkania w kolejnym terminie, zawiadamia pracownika socjalnego pomocy społecznej o zagrożeniu dobra dziecka.

  6. W trakcie spotkania rodzice są informowani o podejrzeniu zaniedbywania dziecka oraz
    o działaniach podjętych przez specjalistę w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa, a także są zachęcani do podjęcia współpracy z profesjonalistą.

  7. Jeżeli rodzice nie chcą podjąć współpracy lub zaprzeczają ewidentnym objawom zaniedbania dziecka, specjalista zawiadamia pracownika socjalnego pomocy społecznej o zagrożeniu dobra dziecka.

  8. W przypadku, gdy zachowanie rodzica lub osoby trzeciej zagraża zdrowiu lub życiu dziecka, specjalista niezwłocznie zgłasza problem dzwoniąc na 112/pogotowie/policję.

Rekrutacja i wdrożenie nowych pracowników – nie dotyczy

Poradnia JEstem jest platformą do kontaktu specjalistów z klientami. Każdy specjalista:

1. Działa całkowicie niezależnie.

2. Odpowiada za swoje kwalifikacje, kompetencje.

3. Deklaruje, że podziela wartości wynikające z Konwencji o Prawach Dziecka, w szczególności prawo dziecka do ochrony przed krzywdzeniem.

4. Deklaruje, że jest niekarany za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności oraz przestępstwa na szkodę małoletniego, oraz że nie toczą się względem niego postępowania karne.

5. Zapoznał się ze Standardami Ochrony Małoletnich.